Tag Archives: redactor sef

Click

Ziarul Click este un tabloid asemanator ziarului Libertatea, de la care a luat o buna parte din reteta, dar si echipa redactionala. Cotidianul Libertatea a trebuit in 2007-2008 sa-si refaca echipa, dupa ce cea mai mare parte a angajatilor au dezertat la Click (redactori, conducerea redactionala, oameni de marketing etc.). La acea vreme Libertatea era cel mai bine vandut ziar din Romania.

Site: click.ro

Epaper: CLICK!

Aceeasi performanta, de lider de piata, a fost obtinut de ziarul Click abia in vara lui 2009, intre timp pozitia fiind detinuta de Cancan. Elemente din odiseea tabloidelor romanesti puteti gasi in Ghidul presei, in paginile dedicate ziarelor Cancan si Libertatea.

In ceea ce priveste editia online, ziarul Click este inca mult sub Cancan si Libertatea, aceste doua publicatii virtuale fiind liderii segmentului Mass Media, in timp ce Click.ro se situeaza abia pe locul 7. Dealtfel, siteul ziarului a fost modificat luna aceasta, devenind mai prietenos, dar avand inca o deschidere foarte redusa spre ww2, si destul de greoi. Anterior, fusese unul dintre cele mai proaste si mai urate siteuri intens circulate.

Ziarul Click! este in proprietatea lui Dinu Patriciu, fiind prima lui investitie majora, directa, in mass media. Acum faca parte din Adevarul Holding. Cotidianul Adevarul, fiind din asanumita quality press, a fost preferat ca emblema a trustului desi, ca vanzari si interes public este mult sub Click.

Echipa editoriala este formata in acest moment din:

DIRECTOR EDITORIAL: Adrian Halpert – adrian.halpert@click.ro
REDACTOR SEF: Cristian Stancu – cristian.stancu@click.ro
Redactori şefi adjuncţi: Calin Stroila (Investigaţii, Bucureşti, Corespondenţi) – calin.stroila@click.ro
Rodica Lazăr (Eveniment, Politică) – rodica.lazar@click.ro
Elena Alexa (Reporteri Speciali, Sanatate) – elena.alexa@click.ro
Andrei Constantinescu (Sport şi Vedete) – andrei.constantinescu@click.ro
Art Director: Sebastian Nicolae
Director DTP: Sorin Vintzeanu
Şefi departamente: Antoaneta Cicioiu (Corespondenţi), Geanina Furdui (Newsroom), Adi Gheorghe (Organizare), Mihai Maţotă (DTP), Florin Preoteasa (Sport), Florin Şuler (Foto), Nicoleta Vera (Politica).

Siteul click.ro este conceput ca o editie autonoma, avand propriul redactor sef. Echipa sa e constituita din:

REDACTOR SEF : Dan Bundur, dan.bundur@click.ro

Redactor sef-adjunct: Bogdan Ciubuc, bogdan.ciubuc@click.ro
Web-designer: Loredana Romaniuc, loredana.romaniuc@click.ro
Administrator mediacenter: Alin Salcie, alin.salcie@click.ro
Redactori web: Ciprian Plăiașu, Alina Alexandru, Vasile Decu (News); , Nicușor Roșca (Vedete), Ciprian Purice (Pe Glob), Alexandru Mazilu (Extra), Ana Tepsanu (Special). Uploaderi site: Laura Aioanei, Flavia Calușeru
DIRECTOR EXECUTIV: Ștefan Cristian Onică,
e-mail: stefan.onica@adevarulholding.ro DIRECTOR EDITORIAL: Daniel Nazare,
e-mail: daniel.nazare@adevarulholding.ro
DIRECTOR PUBLICITATE: Alexandru Carcei,
e-mail: alexandru.carcei@adevarulholding.ro

Intreaga conducere, inclusiv marketingul, productia si publicitatea pot fi vazute aici.

Hotnews


Hotnews.ro este unul dintre rarele proiecte media de succes din Romania, finantate din bani europeni. De-a lungul timpului a avut momente cand a fost nr. 1 in trafic pe segmentul publicatiilor online / portaluri de stiri, dar a fost in cele din urma batut de portalurile televiziunilor de stiri, ex. Realitatea TV.

In ceea ce priveste orientarea politica, hotnews are o tendinta de dreapta, fara a fi pus in slujba unui partid sau a unui candidat. La nivelul informatiilor oferite, tratamentul politic al stirilor hotnews este in general neutru, fiind unul dintre cele mai decente canale de media din tara.

Patronajul siteului este asigurat de un numar de tineri oameni de afaceri, brokeri (cu interese in SIF-uri) sau jurnalisti proveniti din mass media economica. Actionariatul Hotnews este urmatorul: Cristian Sima (10%) ,  Manuela Preoteasa (35%), Margarit Timbolschi (30%) Andrei Woinaroski (20%) si Tereza Salistean (5%).

Din management mai fac parte: Dan Popescu, Diana Salistean, Nadir Yususf, Marian Dinu, Marius Petrescu si Irina Balica. Pe editorial, coordonatorii sunt Cristian pantazi si Dan Tapalaga.

Sediu publicatiei este in centrul Bucurestiului, Calea Victoriei 21-23 (langa Politia Capitalei si Magazinul Victoria). Telefoanele Hotnews anuntate pentru contact sunt: Tel: (+40) 21 314.88.12 Fax: (+40) 21 314.88.15

Iata cum arata intreaga caseta tehnica:

Redactia Hotnews.ro

  • Cristian Pantazi – redactor sef – cristian.pantazi[at]hotnews.ro
  • Dan Tapalaga – editor coordonator (Actualitate, Politic) – dan.tapalaga[at]hotnews.ro

Actualitate

  • Adrian Novac – coordonator Actualitate – adrian.novac[at]hotnews.ro
  • Dumitrina Galantonu – redactor Actualitate – dumitrina.galantonu[at]hotnews.ro
  • Marius Mihaiescu – redactor Actualitate – marius.mihaiescu[at]hotnews.ro
  • Alina Neagu – redactor Actualitate – alina.neagu[at]hotnews.ro
  • Viorela Marin – redactor Actualitate – viorela.marin[at]hotnews.ro
  • Luminiţa Pârvu – reporter detasat la Parlament – luminita.parvu[at]hotnews.ro
  • Attila Biro – reporter Actualitate – attila.biro[at]hotnews.ro
  • Bety Blagu – producator multimedia – bety.blagu[at]hotnews.ro
  • Ion Baiaş – coordonator Editia de noapte – ionut.baias[at]hotnews.ro
  • Victor Cozmei – redactor Editia de noapte – victor.cozmei[at]hotnews.ro
  • Roxana Bobolicu – redactor Revista presei – roxana.bobolicu[at]hotnews.ro
  • Mihai Cimpoeşu – redactor Revista presei – mihai.cimpoesu[at]hotnews.ro
  • Taut Codrin – redactor Revista presei – codrin.taut[at]hotnews.ro

Economie

  • Costin Ionescu – editor coordonator (english HotNews, Media) – costin.ionescu[at]hotnews.ro
  • Ioana Morovan – senior editor (Fonduri europene, Legislatie UE) – ioana.morovan[at]hotnews.ro
  • Anne-Marie Blajan – editor (Afaceri europene, Politica externa) – annemarie.blajan[at]hotnews.ro
  • Marian Chiriac – senior editor (Energie) – marian.chiriac[at]hotnews.ro
  • Vlad Barza – redactor (IT, Auto) – vlad.barza[at]hotnews.ro
  • Adrian Vasilache – redactor (Telecom, Asigurari, Imobiliare) – adrian.vasilache[at]hotnews.ro
  • Dragos Comache – redactor (Finante, Companii, Actualitate) – dragos.comache[at]hotnews.ro
  • Camelia Moga – redactor (Media, Publicitate) – camelia.moga[at]hotnews.ro

Sport

  • Adrian Ilincescu – reporter – adrian.ilincescu[at]hotnews.ro
  • Lucretia Andriev – reporter – lucretia.andriev[at]hotnews.ro

HotStudent:

  • Magda Barascu – redactor – magda.barascu[at]hotnews.ro
  • Andreea Flintoaca – reporter – andreea.flintoaca[at]hotnews.ro

Comunitate

  • Lucian Popescu – senior editor – lucian.popescu[at]hotnews.ro
  • Ramona Florea – senior editor – ramona.florea[at]hotnews.ro

Colaboratori

  • Miruna Cajvaneanu – corespondent Italia
  • Dani Rockhoff – corespondent Germania
  • Vlad Mixich – redactor colaborator
  • Olga Popescu – redactor colaborator
  • Iulia Blaga – redactor colaborator
  • Cosmin Navadaru – redactor colaborator
  • Alex Sima – redactor colaborator
  • Carla Dinu – redactor colaborator

Marketing, Vanzari, PR

  • Dragos Manac – manager proiecte speciale – dragos.manac[at]hotnews.ro
  • Ana Maria David – coordonator proiecte speciale – ana.david[at]hotnews.ro
  • Silvia Balaban – traffic manager – silvia.balaban[at]hotnews.ro
  • Ana Vasilache – project manager – ana.vasilache[at]hotnews.ro
  • Monica Brandusescu -PR manager – monica.brandusescu[at]hotnews.ro
  • Un rol important in pozitionarea Hotnews pe piata media romaneasca il au blogurile pe care le gazduieste sau promoveaza. Ele se constituie intr-o retea de editorialisti care dau greutate si valoarea intregului produs hotnews. O lista a acestor bloggeri include pe:

    Cancan

    Sa recapitulam: cand a plecat echipa de la Libertatea unde s-a dus: la Click sau la Cancan? Care-i unul si care-i altul.

    Cele doua publicatii sunt acum liderii de piata in ceea ce priveste ziarele pe hartie, chiar daca, pentru a da o sansa si publicatiilor cu un profil mai clasic, au fost introduse catalogari ca “tabloid” sau “quality”.

    Hai sa dezambiguizam: patronul de la Cancan e fostul patron de la Click, Ioan Radu Budeanu, fiul realizatoarei din TVR Delia Budeanu. Tatal sau e tot un fost jurnalist din TVR, parlamentar pentru un timp la Partidul democrat. El, fiul, si-a facut ucenicia la Ziua lui Rosca Stanescu, ca ziarist de investigatii, apoi s-a lansat in presa de scandal propriu-zisa. El a condus revistele Star si Ciao!, apoi a preluat falimentarul ziar Averea, in care se investisera bani seriosi pentru a fi facut un ziar de business serios. Dar asa ceva nu se poate in tara asta si, dupa ce Radu Budeanu i-a schimbat titlul si profilul si i-a facut o campanie promotionala cu Mutu pe autobuze, a aparut Click. Tirajul a crescut in mod fantastic, cu circa 10.000% intr-un an. Un asemenea succes nu il putea lasa indiferent pe Dinu Patriciu, care l-a cumparat. Mai avea el o parte dinainte, dar a cumparat tot. Ramas fara jucarie dupa vanzarea Click-ului in 2006, Radu Budeanu a intemeiat Cancan-ul in 2007, publicatie cu care a redevenit lider de piata pentru aproape doi ani. Abia zilele acestea Click se lauda ca si-a recapatat prima pozitie la vanzari.

    Conducerea redactionala la Cancan apartine lui Adrian Artenie, fost coleg cu patronul inca de cand erau amandoi palmasi la Ziua. Ca si prietenul sau, si el trece in cv publicatii ca Ciao! si Click. Numai ca el a mai fost (in 2005-2006) redactor sef al disperatului proiect Averea. Este secondat la conducerea Cancan de Ioana Radus si Orlando Valache, plus Ciprian Voinea. Pe partea tehnica responsabilii sunt Cici Pagu si Cornel Balanescu, veniti pe linia Libertatea – Juranlul national. Adresa ziarului e la intersectia Tei cu Barbu Vacarescu, in spatele stadionului Dinamo.

    UPDATE: Din 2012, in vara anului, publicatia si-a incetat aparitia in print, ramanand pe online si initiind o emisiune tv difuzata initial de postul B1TV, ulterior mutata la Kanal D.

    Iata cum arata intreaga caseta tehnica, abia culeasa de pe siteul cancan.ro

    Redactor sef: Adrian Artene

    Redactori sefi adjuncti:Ioana Radus, Orlando Valache

    Secretar general de redactie: Ciprian Voinea

    REDACTIA:

    Eveniment: Narcis Voica (editor), Andrei Dumitrescu, Mihai Niculescu, Razvan Bica, George Tarata, Robert Cioca, Bogdan Galca, Razvan Gheorghe;

    Magazin extern: Dana Arama (editor), Alina Creanga, Catalin Tivga, Mona Bica;

    Monden: Monica Stan (editor), Sabina Ivanica, Una-Maria Voicu, Simona Odorhean, Andreea Romaniuc;

    TV&Media: Cristina Constantin;

    Jocuri&Concursuri: Gena Rusu;

    Politic: Arpad Dobre (editor), Ella Nica;

    Social: Claudia Voicu (editor), Ionela Chircu, Daniela Catrina, Alexandru Saulea;

    Sport: Liviu Chirita (editor), Sorin Chiriac, Andrei Trifan, Cristian Blanuta, Ionut Brandusa, Gabriel Esanu, Razvan Sima;

    Corespondenti: Gina Artenie (editor); Mirabela Bubatu, Cosmin Gagiu (Oltenia), Ema Nedelcu, Leonard Munteanu (Moldova), Carmen Mocanu (Constanta), Carolina Tudor (Timisoara);

    Secretariat redactie: Gabriel G. Florea

    Director productie: Cecilia Pagu

    DTP: Adrian Boca, Carmen Dumitru, Robert Dumitru, Clementina Gruia, Alexandru Manolache, Monica Petrache, Diana Suica, Anca Veicu, Nicoleta Voicu;

    Corectura: Nicoleta Arsenie, Rodica Grindei, Silvia Mirea, Rodica Oniga, Monica Popa;

    Imagine: Vali Rosca (editor), Catalin Alexe, Costi Iosif;

    Foto: Laura Dobre, Sorin Cioponea

    Director IT: Corneliu Balanescu

    Editori web: Raluca Preda, Radu Aldea, Silviu Popescu

    Director Logistica: Sorina Gament

    Director Difuzare: Gabriela Vlad

    Referent Specialist: Steluta Rotaru

    PUBLICITATE:

    2B Media | B-dul Lacul Tei nr.1 bis, et.3, | Bucharest 2

    Tel.:(+4021) 210 10 76 | Fax: (+4021) 210 10 64

    Mobile: +40730 555 037

    E-mail:

    Director vanzari: Bogdan Stefanescu – Director Vanzari

    Senior Sales Manager: Alexandru Constantin

    Traffic Manager: Elena Constantin

    TELEFOANE REDACTIE:

    Secretariat: 210.10.76; 212.12.38; 0752.377.255; 0730.303.010;

    Fax: 210.10.64.

    Adresa redactiei:

    Bdul. Lacul Tei nr. 1 Bis,

    et. 3, sector 2, Bucuresti.

    e-mail: redactie@cancan.ro.

    Adresa sediu social: Intr. Urali , nr 2,sector 1, Bucuresti

    Cod Fiscal: RO 17032996

    Numar inregistrare la Registrul Comertului: J40/20631/2004

    Capital Social: 4959000 RON

    ISSN 1843 – 0449 (editia online)

    Ghimpele de Cluj

    Site oficial: cluj.ghimpele.ro

    Parte din reteaua de publicatii Ghimpele, editata de Antena 1 – Trustul de Presa Intact

    Redactor-sef: Cãlin Mihãsan
    Tel.: 0744.671.901
    Director distributie: Sergiu Suciu
    e-mail: cluj@ghimpele.ro

    Continue reading Ghimpele de Cluj

    Ghimpele de Hunedoara

    Site oficial: hunedoara.ghimpele.ro

    Saptamanal din reteaua Ghimpele. (v si saptamanalul Ghimpele)

    Director: Gabriela Prejban
    Redactor-sef: Dan Terteci (Tel.: 0747.878.367)
    Redactor-sef adjunct: Emil Gherghe (Tel.: 0727.891.915)
    e-mail: hunedoara@ghimpele.ro

    Continue reading Ghimpele de Hunedoara

    Ghimpele de Vaslui

    Site oficial: vaslui.ghimple.ro

    “Ziarul cetateanului nemultumit”, saptamanal de atitudine din reteaua Ghimpele

    Director: Lili Trifu
    Redactor-sef: Dana Vasiliu
    Tel.: 0740.130.994

    Ghimpele de Vaslui este parte a Trustului de Presã Intact
    Presedinte:
    Camelia Voiculescu
    Publisher: SC TV Antena 1 SA
    Director executiv: Dan Matiescu
    Director teritoriu: Cristian Ionescu
    Director editorial: Gabriel Nastase
    Editori coordonatori:
    Nicu Ilie, Carmen Corbu, Mugur Istode
    Adresa centralã: Bd. Ficusului nr. 44 A, Etaj 3
    Sector 1, Bucuresti

    Titluri din Ghimpele de Vaslui:

    Continue reading Ghimpele de Vaslui

    Ghimpele de Bihor

    Site oficial: bihor.ghimpele.ro

    v si Reteaua Ghimpele

    Director: Mihai Banes
    Redactor-sef: Sorin Sotoc
    Tel.: 0740.225.501
    e-mail: bihor@ghimpele.ro

    Reteaua de publicatii Ghimpele este parte a Trustului de Presã Intact
    Presedinte:
    Camelia Voiculescu
    Publisher: SC TV Antena 1 SA
    Director executiv: Dan Matiescu
    Director teritoriu: Cristian Ionescu
    Director editorial: Gabriel Nãstase
    Editori coordonatori:
    Nicu Ilie, Carmen Corbu, Mugur Istode
    Adresa centralã: Bd. Ficusului nr. 44 A, Etaj 3
    Sector 1, Bucuresti

    Continue reading Ghimpele de Bihor

    Ghimpele de Gorj

    Site oficial: gorj.ghimpele.ro

    Director: Marius Daea
    Redactor-sef: Alin Cioata
    Tel.: 0722.663.822
    e-mail: gorj@ghimpele.ro

    Parte a Trustului de Presã Intact
    Presedinte:
    Camelia Voiculescu
    Publisher: SC TV Antena 1 SA
    Director executiv: Dan Matiescu
    Director teritoriu: Cristian Ionescu
    Director editorial: Gabriel Nastase
    Editori coordonatori:
    Nicu Ilie, Carmen Corbu, Mugur Istode
    Adresa centralã: Bd. Ficusului nr. 44 A, Etaj 3
    Sector 1, Bucuresti

    Titlurile celei mai recente editii:

    Continue reading Ghimpele de Gorj