Tag Archives: realitatea

Mari Bloggeri ai tarii: Cristian Teodorescu

http://wansait.com/tranzit/wp-content/uploads/2010/03/4.jpg Cristi Teodorescu a descoperit blogosfera in interes de serviciu, cu vreo 3 ani in urma cand, ca sef al sectiei de cultura de la Cotidianul, i s-a creat un blog inclus in reteaua de editorialisti ai publicatiei Realitatea-Catavencu.

Stilul nervos, succint, penetrant, ironic, capacitatea de a veni cu informatii noi si de a lucra articole elaborate si scurte in acelasi timp, pe care Cristi Teodorescu si-o rodase prin presa scrisa, cum de-o pilda fusese rubrica lui din Romania literara, l-a transformat intr-un blogger cu un rapid succes de public. Se poate spune ca Teodorescu fusese blogger toata viata, numai ca n-avea mare habar despre asta. El credea, pur si simplu, ca asa ceva s-ar numi “eseistica”.

Zonele de interes si de competenta pentru Cristian Teodorescu sunt politica si literatura. El insusi un scriitor marcant al perioadei contemporane, cu un roman fragmentar, “Medgidia”, care domina piata literara din 2009, Cristian Teodorescu are si o cariera impresionanta de gazetar si de jurnalist cultural. Dupa ce a facut parte din grupul junimist al lui Ovidiu Crohmalniceanu si a primit premiul Uniunii Scriitorilor pentru debut, el s-a remarcat ca jurnalist la Scanteia Tineretului. Dupa ’90  talentele sale de publicist au fost valorificate si din postura de corespondent BBC, de redactor sef al revistei Cultura (la ICR), de director al editiei romanesti a publicatiei franceze Le monde diplomatique.

Blogul sau face parte din reteaua Voxpublica, sustinuta de grupul Realitatea-Catavencu, si poate fi citit la adresa http://voxpublica.realitatea.net/teodorescu.

Articole populare pe blogul lui Cristi Teodorescu:

  • Următoarea şedinţă de guvern, la Maglavit! (628 vizualizări)
  • UPDATE: Cristi Teodorescu are inca un blog, in reteaua de bloguri Catavencu. El poate fi vazut la adresa teodorescu.catavencu.ro. In acelasi timp, isi pastreaza blogul de pe VoxPublica.

    Hotnews


    Hotnews.ro este unul dintre rarele proiecte media de succes din Romania, finantate din bani europeni. De-a lungul timpului a avut momente cand a fost nr. 1 in trafic pe segmentul publicatiilor online / portaluri de stiri, dar a fost in cele din urma batut de portalurile televiziunilor de stiri, ex. Realitatea TV.

    In ceea ce priveste orientarea politica, hotnews are o tendinta de dreapta, fara a fi pus in slujba unui partid sau a unui candidat. La nivelul informatiilor oferite, tratamentul politic al stirilor hotnews este in general neutru, fiind unul dintre cele mai decente canale de media din tara.

    Patronajul siteului este asigurat de un numar de tineri oameni de afaceri, brokeri (cu interese in SIF-uri) sau jurnalisti proveniti din mass media economica. Actionariatul Hotnews este urmatorul: Cristian Sima (10%) ,  Manuela Preoteasa (35%), Margarit Timbolschi (30%) Andrei Woinaroski (20%) si Tereza Salistean (5%).

    Din management mai fac parte: Dan Popescu, Diana Salistean, Nadir Yususf, Marian Dinu, Marius Petrescu si Irina Balica. Pe editorial, coordonatorii sunt Cristian pantazi si Dan Tapalaga.

    Sediu publicatiei este in centrul Bucurestiului, Calea Victoriei 21-23 (langa Politia Capitalei si Magazinul Victoria). Telefoanele Hotnews anuntate pentru contact sunt: Tel: (+40) 21 314.88.12 Fax: (+40) 21 314.88.15

    Iata cum arata intreaga caseta tehnica:

    Redactia Hotnews.ro

    • Cristian Pantazi – redactor sef – cristian.pantazi[at]hotnews.ro
    • Dan Tapalaga – editor coordonator (Actualitate, Politic) – dan.tapalaga[at]hotnews.ro

    Actualitate

    • Adrian Novac – coordonator Actualitate – adrian.novac[at]hotnews.ro
    • Dumitrina Galantonu – redactor Actualitate – dumitrina.galantonu[at]hotnews.ro
    • Marius Mihaiescu – redactor Actualitate – marius.mihaiescu[at]hotnews.ro
    • Alina Neagu – redactor Actualitate – alina.neagu[at]hotnews.ro
    • Viorela Marin – redactor Actualitate – viorela.marin[at]hotnews.ro
    • Luminiţa Pârvu – reporter detasat la Parlament – luminita.parvu[at]hotnews.ro
    • Attila Biro – reporter Actualitate – attila.biro[at]hotnews.ro
    • Bety Blagu – producator multimedia – bety.blagu[at]hotnews.ro
    • Ion Baiaş – coordonator Editia de noapte – ionut.baias[at]hotnews.ro
    • Victor Cozmei – redactor Editia de noapte – victor.cozmei[at]hotnews.ro
    • Roxana Bobolicu – redactor Revista presei – roxana.bobolicu[at]hotnews.ro
    • Mihai Cimpoeşu – redactor Revista presei – mihai.cimpoesu[at]hotnews.ro
    • Taut Codrin – redactor Revista presei – codrin.taut[at]hotnews.ro

    Economie

    • Costin Ionescu – editor coordonator (english HotNews, Media) – costin.ionescu[at]hotnews.ro
    • Ioana Morovan – senior editor (Fonduri europene, Legislatie UE) – ioana.morovan[at]hotnews.ro
    • Anne-Marie Blajan – editor (Afaceri europene, Politica externa) – annemarie.blajan[at]hotnews.ro
    • Marian Chiriac – senior editor (Energie) – marian.chiriac[at]hotnews.ro
    • Vlad Barza – redactor (IT, Auto) – vlad.barza[at]hotnews.ro
    • Adrian Vasilache – redactor (Telecom, Asigurari, Imobiliare) – adrian.vasilache[at]hotnews.ro
    • Dragos Comache – redactor (Finante, Companii, Actualitate) – dragos.comache[at]hotnews.ro
    • Camelia Moga – redactor (Media, Publicitate) – camelia.moga[at]hotnews.ro

    Sport

    • Adrian Ilincescu – reporter – adrian.ilincescu[at]hotnews.ro
    • Lucretia Andriev – reporter – lucretia.andriev[at]hotnews.ro

    HotStudent:

    • Magda Barascu – redactor – magda.barascu[at]hotnews.ro
    • Andreea Flintoaca – reporter – andreea.flintoaca[at]hotnews.ro

    Comunitate

    • Lucian Popescu – senior editor – lucian.popescu[at]hotnews.ro
    • Ramona Florea – senior editor – ramona.florea[at]hotnews.ro

    Colaboratori

    • Miruna Cajvaneanu – corespondent Italia
    • Dani Rockhoff – corespondent Germania
    • Vlad Mixich – redactor colaborator
    • Olga Popescu – redactor colaborator
    • Iulia Blaga – redactor colaborator
    • Cosmin Navadaru – redactor colaborator
    • Alex Sima – redactor colaborator
    • Carla Dinu – redactor colaborator

    Marketing, Vanzari, PR

    • Dragos Manac – manager proiecte speciale – dragos.manac[at]hotnews.ro
    • Ana Maria David – coordonator proiecte speciale – ana.david[at]hotnews.ro
    • Silvia Balaban – traffic manager – silvia.balaban[at]hotnews.ro
    • Ana Vasilache – project manager – ana.vasilache[at]hotnews.ro
  • Monica Brandusescu -PR manager – monica.brandusescu[at]hotnews.ro
  • Un rol important in pozitionarea Hotnews pe piata media romaneasca il au blogurile pe care le gazduieste sau promoveaza. Ele se constituie intr-o retea de editorialisti care dau greutate si valoarea intregului produs hotnews. O lista a acestor bloggeri include pe:

    D’ale cutremurului

    Am aflat de la Realitatea TV ca Oprescu promisese ca la primul cutremur vor fi 500.000 de morti in Bucuresti. Inca o promisiune neonorata a acestui politician care isi rateaza pe zi ce trece cariera de Mesia de la Urgente.

    Ce nu spusese Oprescu era pe cine ar vota cei juma’ de mil’ion. Erau dintre aplaudacii lui Ilici? Erau partizanii lui Basescu? Sau erau cei 500.000 de morti din cimitire care au semnat pentru candidatura lui Oprescu la Primarie? Curioasa cifra, si se cam potriveste.

    Si, in timp ce Realitatea ne plictisea cu stiri stricate de doua saptamani, cu previziunile lui Oprescu de la Maglavit, Antena 3 n-a stat nici ea degeaba si a vrut sa demonstreze ca se poate si sa fii un profesionist mai prost decat cei ai lui Vantu: la Antena rula un scrol de Breking News cu “Cutremur in Romania”, iar imaginile difuzate erau pline de morti scosi de sub ruine. In colt, mic, era data si explicatia: imaginile erau din arhiva, de la cutremurul din Italia.

    Hristos a inviat, mai diletantilor!, si mai lasati lumea sa petreaca linistita sarbatorile si cutremurele de zi cu zi!

    Realitatea TV

    Site oficial: realitatea.net

    Continue reading Realitatea TV