Tag Archives: catalin sturza

Mari bloggeri ai tarii: Catalin Sturza

O cronica a blogurilor lui Catalin Sturza nu e ceva nou pe vreunul din blogurile mele. Am mai scris despre el pe vremea cand era un blogger activ, nu ca acum, cand posteaza un articol de Pasti, unul de Inaltare (nu stiu prea bine cand pica, insa cred ca n-a trecut si sper ca Sturza va posta pana atunci un articol; altminteri va trebui sa reeditez acest text cu formula “unul de Pasti, unul de Craciun).

C. S.Au trecut asadar vremurile in care Catalin Sturza pastorea 5 bloguri si-un twitter, la fel ca si cele cand pe twitt facea revolutii democratice prin diverse tari ale lumii, cum ar fi Moldova. Acum din reteaua sa mai fac parte 3 bloguri, momentan mai putin lungi si momentan mai mult late: unul pe persoana fizica, la Catalin Sturza.ro, Blog de jurnalist cultural; unul in reteaua de la Radio Romania, CulturaNet, unde publica editoriale si avanpremiere ale editiilor emisiunii sale de cultura digitala gazduita de Radio Romania Cultural; in fine nupriviacum, primul sau blog de pe wordpress care mai ramane in vigoare doar din motive sentimentale.

Cateva date biografice despre Catalin Sturza:

1. La Multi Ani, Catalin! (pentru ca azi sau ieri implineste 30 de ani);

2. Succes cu doctoratul si termina odata cu el! (e pasionat de literatura fantastica, Tolkien, chestii, si inteleg ca tema lucrarii de doctorat are habar de asta);

3. Servici usor! (recent si-a mai luat un job si la editura Curtea veche, pe care il adauga la colectia sa de contracte de munca si colaborari, din care mai fac parte Revista Cultura si Radio Romania Cultural);

Pe vremuri a mai prestat ca profesor de romana in scolile romanesti (un singur sezon), a lucrat la ICR, TVR si RRC, a colaborat cu Hotnews, cu edituri mari si mici, a scris cronica de carte, de film, de site, a facut traduceri, interviuri, a fost citat de nume mari din cultura si business, a fost dat la bac, ca subiect la romana-oral.

catalin-sturza

Linkurile prezente pe siteul lui Catalin Sturza il plaseaza intr-un cerc de prieteni din care fac parte: Robert Balan, Dorin-Liviu Bitfoi, Alex Radu, Mihai Fulger, Terorista, Tymos, Adrian Raspopa, echipa blogului Cultura (Mihai Iovanel, Teodora Dumitru), Florin Lazarescu, Rozana Mihalache, Florin Lazarescu, Paul Sandu, Gramo, Carmen Holotescu si, ultimul pe lista, cu voia dvs, cum zicea un personaj, EU.

Mari bloggeri ai tarii: v3. A treia-i cu noroc

“Mari romani” s-a dovedit un proiect dubios si efemer, iar asta ar fi trebuit sa ma puna pe ganduri cand a fost sa aleg, prima data, un nume pentru o asemena rubrica.

Asa ca prima incercare n-a fost cu noroc: baza de date a crapat si cei cativa mari bloggeri pe care-i identificasem: Daniel Cristea-Enache, Catalin Sturza, Ionutz Puiu, Carmen Corbu, au ramas fara articolele ce le fusesera dedicate. Tentativa avea loc pe un alt blog, care nici nu si-a mai revenit in trafic, traumatizat de crach. Va puteti convinge aici. Tot pe aceeasi adresa am mai incercat sa reincalzesc mamaliga dar era prea tarziu: google era deja frustrat ca nu mai gasea vachile articole, ask inca nu s-a prins de catastrofa iar yahoo s-a legat sentimental de un cap de stire despre asta (care se pastrase pe alt site) si acolo a ramas. Bref: cititorii pa!

Revin acum cu rubrica asta chiar pe blogul meu. Putina ars poetica in final: aceasta rubrica va selecta bloggerii in functie de calitate, nu de trafic, linkuri, jurii. Calitatea nu e o forma de cantitate (cum prost spunea unu’ candva), ci ceva ce ai sau nu ai. Iar personajele ce vor intra aici – au.

Hotnews


Hotnews.ro este unul dintre rarele proiecte media de succes din Romania, finantate din bani europeni. De-a lungul timpului a avut momente cand a fost nr. 1 in trafic pe segmentul publicatiilor online / portaluri de stiri, dar a fost in cele din urma batut de portalurile televiziunilor de stiri, ex. Realitatea TV.

In ceea ce priveste orientarea politica, hotnews are o tendinta de dreapta, fara a fi pus in slujba unui partid sau a unui candidat. La nivelul informatiilor oferite, tratamentul politic al stirilor hotnews este in general neutru, fiind unul dintre cele mai decente canale de media din tara.

Patronajul siteului este asigurat de un numar de tineri oameni de afaceri, brokeri (cu interese in SIF-uri) sau jurnalisti proveniti din mass media economica. Actionariatul Hotnews este urmatorul: Cristian Sima (10%) ,  Manuela Preoteasa (35%), Margarit Timbolschi (30%) Andrei Woinaroski (20%) si Tereza Salistean (5%).

Din management mai fac parte: Dan Popescu, Diana Salistean, Nadir Yususf, Marian Dinu, Marius Petrescu si Irina Balica. Pe editorial, coordonatorii sunt Cristian pantazi si Dan Tapalaga.

Sediu publicatiei este in centrul Bucurestiului, Calea Victoriei 21-23 (langa Politia Capitalei si Magazinul Victoria). Telefoanele Hotnews anuntate pentru contact sunt: Tel: (+40) 21 314.88.12 Fax: (+40) 21 314.88.15

Iata cum arata intreaga caseta tehnica:

Redactia Hotnews.ro

  • Cristian Pantazi – redactor sef – cristian.pantazi[at]hotnews.ro
  • Dan Tapalaga – editor coordonator (Actualitate, Politic) – dan.tapalaga[at]hotnews.ro

Actualitate

  • Adrian Novac – coordonator Actualitate – adrian.novac[at]hotnews.ro
  • Dumitrina Galantonu – redactor Actualitate – dumitrina.galantonu[at]hotnews.ro
  • Marius Mihaiescu – redactor Actualitate – marius.mihaiescu[at]hotnews.ro
  • Alina Neagu – redactor Actualitate – alina.neagu[at]hotnews.ro
  • Viorela Marin – redactor Actualitate – viorela.marin[at]hotnews.ro
  • Luminiţa Pârvu – reporter detasat la Parlament – luminita.parvu[at]hotnews.ro
  • Attila Biro – reporter Actualitate – attila.biro[at]hotnews.ro
  • Bety Blagu – producator multimedia – bety.blagu[at]hotnews.ro
  • Ion Baiaş – coordonator Editia de noapte – ionut.baias[at]hotnews.ro
  • Victor Cozmei – redactor Editia de noapte – victor.cozmei[at]hotnews.ro
  • Roxana Bobolicu – redactor Revista presei – roxana.bobolicu[at]hotnews.ro
  • Mihai Cimpoeşu – redactor Revista presei – mihai.cimpoesu[at]hotnews.ro
  • Taut Codrin – redactor Revista presei – codrin.taut[at]hotnews.ro

Economie

  • Costin Ionescu – editor coordonator (english HotNews, Media) – costin.ionescu[at]hotnews.ro
  • Ioana Morovan – senior editor (Fonduri europene, Legislatie UE) – ioana.morovan[at]hotnews.ro
  • Anne-Marie Blajan – editor (Afaceri europene, Politica externa) – annemarie.blajan[at]hotnews.ro
  • Marian Chiriac – senior editor (Energie) – marian.chiriac[at]hotnews.ro
  • Vlad Barza – redactor (IT, Auto) – vlad.barza[at]hotnews.ro
  • Adrian Vasilache – redactor (Telecom, Asigurari, Imobiliare) – adrian.vasilache[at]hotnews.ro
  • Dragos Comache – redactor (Finante, Companii, Actualitate) – dragos.comache[at]hotnews.ro
  • Camelia Moga – redactor (Media, Publicitate) – camelia.moga[at]hotnews.ro

Sport

  • Adrian Ilincescu – reporter – adrian.ilincescu[at]hotnews.ro
  • Lucretia Andriev – reporter – lucretia.andriev[at]hotnews.ro

HotStudent:

  • Magda Barascu – redactor – magda.barascu[at]hotnews.ro
  • Andreea Flintoaca – reporter – andreea.flintoaca[at]hotnews.ro

Comunitate

  • Lucian Popescu – senior editor – lucian.popescu[at]hotnews.ro
  • Ramona Florea – senior editor – ramona.florea[at]hotnews.ro

Colaboratori

  • Miruna Cajvaneanu – corespondent Italia
  • Dani Rockhoff – corespondent Germania
  • Vlad Mixich – redactor colaborator
  • Olga Popescu – redactor colaborator
  • Iulia Blaga – redactor colaborator
  • Cosmin Navadaru – redactor colaborator
  • Alex Sima – redactor colaborator
  • Carla Dinu – redactor colaborator

Marketing, Vanzari, PR

  • Dragos Manac – manager proiecte speciale – dragos.manac[at]hotnews.ro
  • Ana Maria David – coordonator proiecte speciale – ana.david[at]hotnews.ro
  • Silvia Balaban – traffic manager – silvia.balaban[at]hotnews.ro
  • Ana Vasilache – project manager – ana.vasilache[at]hotnews.ro
  • Monica Brandusescu -PR manager – monica.brandusescu[at]hotnews.ro
  • Un rol important in pozitionarea Hotnews pe piata media romaneasca il au blogurile pe care le gazduieste sau promoveaza. Ele se constituie intr-o retea de editorialisti care dau greutate si valoarea intregului produs hotnews. O lista a acestor bloggeri include pe:

    Revista Cultura

    http://revistacultura.ro/inacestnumar.jpgSite oficial: www.revistacultura.ro

    Blogul revistei: www.revistacultura.ro/blog/

    Saptamanal cultural editat de

    • S.C. Media Casa Press S.R.L., parte a trustului INTACT. Presedinte: Camelia Voiculescu
    • si Fundatia Culturala Romana

    S. C. MEDIA CASA PRESS S.R.L.
    Director General: Gabriela Vranceanu Firea
    Director Executiv: Radu Preda
    Director productie: Sorin Stoian

    Redactor-sef: Augustin Buzura
    Redactor-sef adjunct: Angela Martin
    Secretar general de redactie: Cristina Rusiecki
    Redactori: Catalin D. Constantin, Daniel Cristea-Enache, Teodora Dumitru, Mihai Iovanel, Cornelia Maria Savu, Catalin Sturza, Andrei Terian
    Layout: Nicu Ilie
    Tehnoredactare: Ionescu Maximilian George, Carmen Corbu (Dobreperun Media)
    Corectura: Nina Pruteanu, Olga Sandu
    Assistant Manager: Valeria Pavel

    Redactia: Calea 13 Septembrie nr. 13, Sector 5, Bucuresti,
    Tel.: 021 318 81 06/2310
    Fax: 021 318 81 06/2311
    e-mail: culturafcr AT yahoo.com, culturafcr AT gmail.com

    UPDATE: Din 2012 sprijinul editoarial al SC MEDIA CASA PRESS si al Trustului de Presa “INTACT” a fost retras, iar revista Cultura este editata exclusiv de Fundatia Culturala Romana